Co to jest ECODESIGN

Ecodesign (znany też jako ekoprojekt) to dyrektywa parlamentu europejskiego dotycząca wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów co. Ekoprojekt określa wymagania szerzej niż podział na dotychczasowe klasy. Aby kocioł otrzymał certyfikat 5 klasy wystarczy, że spełni wymagania normy (PN-EN 303-5:2012) dla pracy z nominalną mocą. Ecodesign wymaga od nowoczesnego kotła aby zapewnił wysoką sprawność działania oraz niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania.

Ogrzewamy nasze domy przez 5-6 miesięcy rocznie i ważne aby piec przez cały ten okres pracował na odpowiednio wysokim poziomie. Znaczek ecodesign na kotle co, który informuje nas o tym, że urządzenie spełnia sezonowe normy emisji zanieczyszczeń także w sytuacji, gdy nie palimy z mocą nominalną. Sprawność energetyczna takiego kotła to ponad 90%, co pozwala na znaczne oszczędności paliwa. Dla porównania tradycyjne kotły zasypowe miały sprawność w granicach 60-80%.

Zastosowanie pieca z certyfikatem Ecodesign pozwala zaoszczędzić do 25% energii.

Dyrektywa Ecodesign wejdzie w życie w 1 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że wtedy dostępne na rynku będą tylko piece z certyfikatem ekoprojekt. Aby otrzymać certyfikat pod względem emisyjnym urządzenie grzewcze musi spełnić surowe wymagania dla kotłów 5 klasy, zgodnie z normą PN-EN 303–5:2012. Dodatkowo ważny jest również próg emisji dla tlenków azotu, etykieta energetyczna oraz informacja dotycząca przeciętnej sezonowej sprawności kotła.

ekoprojekt

Klasy jakości kotłów

Obecnie stosuje się normę PN EN 303-5 która została zaktualizowana w 2012 roku. Określa ona trzy klasy kotłów: klasę 3, klasę 4 oraz klasę 5 – najwyższą.

W stosunku do tej samej normy z roku 2002, w której stosowano klasy: klasa 1, klasa 2 oraz klasa 3 która wtedy była tą najwyższą. Podwyższenie wymagań dla nowych klas spowodowało, że graniczna wartość CO dla najwyższych klas normy z 2012 roku (kotły 5 klasy) w stosunku do roku 2002 (klasa 3) zmniejszyła się sześciokrotnie z 3000 mg/m3, do obecnych 500 mg/m3. Wartość OGC zmniejszono pięciokrotnie z 100 mg/m3, do 20 mg/m3), natomiast wartość pyłu dla paliw kopalnych trzykrotnie ze 125 mg/m3 do 40 mg/m3. Łatwo zauważyć, że inwestując w nowoczesny piec inwestujemy też w nasze zdrowie.

Kotły Ecodesign emitują o ponad 90% mniej zanieczyszczeń w porównaniu z pozaklasowymi kotłami które wiele firm produkowało do 2018 roku.

kotły 5 klasy ecodesign

Kotły Zębiec, a Ecodesign

W 2018 roku firma Zębiec korzystając z wieloletniego doświadczenia zaprojektowała od nowa całą linię pieców co. Dlatego nasze urządzenia grzewcze spełniają wysokie standardy wymagane przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE. Dbając również o środowisko oraz dzięki wysokiej efektywności energetycznej kotłów Zębiec, uzyskaliśmy certyfikat Ecodesign.

W naszej ofercie posiadamy certyfikowane piece na ekogroszek lub pellet. To co je charakteryzuje, to zaawansowana elektronika, która steruje pracą kotła. Dzięki niej zaangażowanie domowników jest minimalne i ogranicza się do okresowego zasypywania zasobnika oraz czyszczenia kotła z popiołu. Dlatego kotły Zębiec mają 10 lat gwarancji na szczelność połączeń korpusu wodnego oraz 2 lata gwarancji na sprawne działanie.

 kocioł na ekogroszek - Topaz

Wenus Eco to połączenie naszej tradycji w produkcji niezawodnych kotłów zasypowych z nowoczesnością i ekologią. Wiele lat doświadczeń pozwoliło nam zbudować kocioł, który łączy w sobie nasze sprawdzone rozwiązania oraz wymagania ekologiczne. Kocioł na węgiel został przebadany i spełnia warunki 5 Klasy oraz dyrektywy unijnej: Ecodesign.

Agat kocioł na pellet

RUBIN to kocioł na pellet który spełnia restrykcyjne wymagania norm emisji szkodliwych związków do atmosfery – kocioł 5 KlasaEcodesign.
Kocioł posiada sterownik Pello który umożliwia łatwą obsługę kotła, dzięki automatyzacji procesu spalania. Sterownik obsługuje grzałki – rozpalanie i wygaszanie paleniska oraz czyszczenie palnika przebiega automatycznie.

Obecnie większość dotacji na wymianę pieca w ramach programów mających na celu zlikwidowanie problemu tak zwanej niskiej emisji, wymaga od kotła aby już posiadał certyfikat Ecodesign.

Co warto wiedzieć przed zakupem kotła Ecodesign oraz z 5 klasą

KOMIN

Zadbaj o odpowiedni komin ponieważ nowoczesne kotły często pracują z temperaturą spalin na poziomie 70–80oC co w sprzyjających warunkach (duży, zimny komin) niesie ryzyko kondensacji wilgoci. Należy więc wyposażyć komin we wkład odporny na kondensat kwasu siarkowego. Co więcej: musi to być wkład ceramiczny, a nie stalowy, ponieważ wkłady stalowe nie wytrzymają w towarzystwie kwasu siarkowego dłużej niż parę lat.

RUSZT AWARYJNY

Warto też wiedzieć, że piece 5 klasy nie posiadają dodatkowego rusztu (tzw. rusztu awaryjnego). Zakaz jego montowania wprowadziło rozporządzenie z października 2017 w sprawie norm emisji dla nowo sprzedawanych domowych kotłów. W skrócie chodziło o ograniczenie możliwości spalania śmieci i innych odpadów które nie powinny być nigdy spalane w domowych piecach.
Wyjątkiem są kotły zasypowe dla których ruszt jest paleniskiem podstawowym i jedynym. Ważne aby taki kocioł był zbudowany w nowoczesny sposób. Tak aby spełniać wysokie normy emisyjne jakie oczekiwane są od kotła 5 klasy.

CERTYFIKAT

Kupując kocioł należy sprawdzić, czy dany egzemplarz w momencie zakupu na 100% posiada certyfikat ekoprojekt, czy jest on wydany przez uprawnioną jednostkę i czy na pewno dotyczy tej wersji kotła, którą kupujesz.
Sprawdź też czy piec który sprzedawany jest jako posiadający ecodesign nie wymaga dodatkowego wyposażenia (elektrofilter, bufor ciepła).

Jak długo można używać kotłów bez certyfikatu?

Przymusowa wymiana kotłów nie klasowych ma nastąpić w perspektywie ok. 5 lat, a kotłów klas niższych niż piąta – w perspektywie ok. 10 lat. Oczywiście są to orientacyjne terminy ponieważ na chwilę obecną nie ma szczegółowych przepisów w tym zakresie. Warto jednak obserwować szczegółowe zapisy dla poszczególnych miast i województw, ponieważ to samorządy wprowadzają odpowiednie uchwały antysmogowe i to do nich należy się dostosować.

Warto też sprawdzić stronę programu Czyste Powietrze