Kocioł na ekogroszek Koral – udoskonalony Merkury
Wchodzący właśnie do sprzedaży kocioł na ekogroszek KORAL marki „Zębiec” ma szansę stać się najlepszym kotłem 2019 roku. Jest kotłem 5. Klasy i posiada certyfikat Ecodesign, co oznacza, że spełnia wszystkie normy w zakresie niskoemisyjności i może zostać objęty dopłatą w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Przede wszystkim jednak jest to kocioł bardzo nowoczesny, w pełni zautomatyzowany, którego obsługa jest niezwykle wygodna i bezpieczna. A to nie wszystkie jego zalety.
Ograniczenie emisji CO2 to temat, o którym mówią wszyscy. Podczas szczytów klimatycznych przywódcy dyskutują na temat energetyki przyszłości, ale pomniejsze zmiany istotne dla zwykłych ludzi wprowadzane są już od dawna. Przykładem są nowe standardy dotyczące kotłów na paliwa stałe, które wymogły konieczność wyprodukowania urządzeń jednocześnie niskoemisyjnych oraz wysokowydajnych.
Kompromis ten nie jest łatwy do osiągnięcia, lecz z pomocą przychodzi nowoczesna inżynieria. Jej najnowszym dzieckiem jest kocioł KORAL na ekogroszek polskiej marki „Zębiec”. Planując zakup kotła c.o. warto zainteresować się w tym modelem. KORAL zachwyca nie tylko całkowicie automatyczną pracą, ale także wszechstronnością oraz wydajnością energetyczną.
Kotły c.o. 5. Klasy – wyzwanie dla przemysłu, korzyści dla użytkowników
Coraz częściej Polska podejmuje kolejne działania, aby wyeliminować z obiegu wysokoemisyjne piece tzw. kopciuchy, które niestety są powszechnie używane w polskich domach. Działania te dotyczą m.in. sukcesywnie ograniczanych pozwoleń na ich produkcję i sprzedaż. Od 1 lipca 2018 producenci mogą sprzedawać w Polsce wyłącznie kotły centralnego ogrzewania w 5. Klasie. Są to urządzenia spełniające normę PN EN 303-5:2012 w zakresie emisji spalin i sprawności. To ogromne wyzwanie dla całego przemysłu kotlarskiego, ale także skuteczna metoda walki ze smogiem, który zatruwa nas wszystkich.
Efekt? Wiele urządzeń produkowanych wcześniej zostało albo wycofywanych ze sprzedaży, albo zmodyfikowanych do wymagań zgodnych ze wspomnianą normą. Produktem takiej modyfikacji jest nowy kocioł c.o. na ekogroszek KORAL marki „Zębiec”. Jest to unowocześniona wersja kotła MERKURY, który zdobył sobie rzeszę zwolenników doceniających w pełni automatyczną pracę, wszechstronność zastosowania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
KORAL jest najnowszym modelem oferowanym przez firmę ZGM „Zębiec” S.A. Osoby, które zdecydują się na jego kupno otrzymają więc wszystkie nowoczesne rozwiązania zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Przede wszystkim jednak KORAL może poszczycić się znakomitą wydajnością energetyczną przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności w zakresie poboru energii elektrycznej oraz eksploatacji paliwa.
KORAL – uniwersalny kocioł na ekogroszek
Przyjrzyjmy się teraz rozwiązaniom konstrukcyjnym i funkcjom znajdującym się w kotle KORAL. Kocioł dedykowany jest do wodnych instalacji centralnego ogrzewania w układzie otwartym, lub zamkniętym. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do ogrzewania domów jednorodzinnych, ale także pawilonów handlowych, usługowych, garaży oraz pomieszczeń gospodarczych. Można go wykorzystać do ogrzewania samych pomieszczeń, a także podgrzewania wody użytkowej oraz obsługi zaworów mieszających. Dzięki temu jest to bardzo uniwersalne urządzenie do wielu zastosowań w naszych domach.
KORAL jest kotłem c.o. na paliwo stałe – ekogroszek. Ogromną zaletą tego kotła jest niski poziom substancji szkodliwych generowanych podczas spalania ekogroszku. Sama konstrukcja kotła została pomyślana tak, aby redukować emisję spalin, a projektując kocioł firma ZGM „Zębiec” S.A. zastosowała rozwiązania, które ograniczają straty ciepła i dzięki temu przyczyniają się do niższych rachunków za opał.
Kocioł na ekogroszek KORAL zapewnia automatyczną pracę
Tym, co zachwycało w kotle MERUKURY była automatyczna praca. Jego następca ma to dopracowane do perfekcji. KORAL wyposażony został w programator, który umożliwia programowanie cyklu grzewczego z dokładnością co do godziny, a także w cyklu tygodniowym. Programator jest zintegrowany z czujnikiem pogodowym oraz regulatorem pokojowym, a ponadto daje możliwość ustawienia pracy w trybie zima/lato w zależności od potrzeb grzewczych danego budynku. Posiada też automatyczny system osuszania paliwa w koszu.
Paliwo doprowadzane jest do kotła w sposób automatyczny, a producent kotła KORAL zadbał o bardzo wysoki poziom zabezpieczeń. Urządzenie posiada blokadę przed cofaniem się płomienia dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury rury kosza. Ponadto wyposażono je w dodatkowy system zagaszania kosza, zabezpieczenie przed jego przegrzaniem (automatyczny ogranicznik temperatury), a także czujnik ruchu ślimaka oraz czujnik przegrzania silnika.
Dodatkowe możliwości i moce kotłów KORAL
Wartościowym udogodnieniem jest możliwość podłączenia modułu internetowego i zdalne sterowanie pracą, a także wygodna obsługa za pomocą nowoczesnego sterownika zamontowanego w pokoju. Co to oznacza? Praktycznie nie musimy już schodzić do kotłowni. Ponadto kocioł może pracować w układzie zamkniętym i posiada rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające górne odprowadzanie spalin.
W ramach linii kotłów KORAL dostępne są modele o mocy 14 kW do wyboru. Moc kotła należy dopasować biorąc pod uwagę powierzchnię pomieszczeń oraz współczynnik przenikania ciepła (U) w ścianach budynku. Oznacza to, że na przykład mały kocioł KORAL o mocy 14 kW można zastosować nawet do ogrzewania budynków o powierzchni 215 m2 o ile współczynnik przenikania ciepła jego ścian nie jest większy niż 0,3 W/m2K. Dla podobnej powierzchni, ale przy współczynniku U = ok. 0,7 W/m2K należy dobrać kocioł o mocy ok. 22 kW.
Podsumowanie
Kocioł na ekogroszek KORAL produkcji ZGM „Zębiec” S.A. to udoskonalona wersja popularnego kotła centralnego ogrzewania MERKURY, który zdobył ogromną popularność wśród polskich użytkowników. Posiada wszystkie ulubione funkcje, z którego słynął jego poprzednik, ale teraz dodatkowo wyposażono go w szereg nowoczesnych rozwiązań, które ograniczają emisję spalin, a tym samym odpowiadają obowiązującym w tym zakresie normom.
Inwestując w nowoczesny kocioł KORAL zyskujemy gwarancję niskiej emisji wymaganej dla najnowszych kotłów 5. Klasy. Jednocześnie producent zadbał o różnorodność odnośnie oferowanej mocy kotłów, a także rozwiązania pozwalające na jego szersze zastosowanie w domu. Dzięki temu marka ZGM „Zębiec” S.A. wkroczyła w 2019 rok z optymizmem i świadomością, że proponuje Polakom kocioł najwyższej jakości, który będzie służył im przez lata.