Rok 2024 to rok jubileuszu 70-lecia Zakładów Górniczo-Metalowych „Zębiec” w Zębcu S.A. Ta rocznica to dobra okazja do spojrzenia na historię lokalnej firmy, która dostarcza produkty dla różnych branż przemysłu.
Spółka od siedmiu dekad towarzyszy mieszkańcom okolicy. Obecnie pracuje tu ponad 260 osób, jednak kiedyś Zębiec był jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniając ponad 2000 osób. Największe zatrudnienie w firmie przypada na lata 70. i 80. – 2790 pracowników w roku 1978.
W zakładach pracowały całe rodziny i pracują pokolenia. Do dziś przyjmując nowego pracownika często okazuje się, że w wśród bliskich jedna, a nawet kilka osób była lub jest dalej zatrudniona w Zębcu
Powstająca w lasach starachowickich inwestycja nie tylko stwarzała miejsca pracy. Umożliwiała także rozwój zaniedbanego regionu, uaktywnienie życia społecznego i kulturalnego, a także dawała nadzieję na zmiany urbanistyczne okolicy. W Iłży i Starachowicach zostały wybudowane bloki dla pracowników, a w celu kształcenia nowej kadry utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową. Na terenie firmy funkcjonowała stołówka, której podstawowym źródłem zaopatrzenia była tuczarnia prowadzona również w Zębcu. Dla własnych potrzeb wytwarzano wodę gazowaną, działał także sklep zakładowy. Wprost do zakładu dojeżdżał PKS . Były organizowane zawody sportowe, olimpiady z wiedzy społeczno-politycznej, w firmie działała np. poradnia laryngologiczna i chirurgiczna.
Historia Zębca S.A. zaczyna się w 1954 roku, jednak jego korzenie sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to w Pasie Tychowskim prowadzono eksploatację rudy żelaza. Na inwestycję, której koszt obliczono na ponad 1 miliard 400 milionów ówczesnych złotych, składały się: kopalnia odkrywkowa rudy żelaza, zakłady wzbogacania z płuczką, trzema piecami żelgrudowymi i separacją elektromagnetyczną, czy zbiornik wodny w Brodach Iłżeckich, umożliwiający pobór wody dla Zakładów.
Firma przez cały czas istnienia przekształcała się dostosowując ofertę do aktualnych potrzeb rynku. Początkowo koncentrowano się na eksploatacji piasków żelazistych, następnie zajęto się produkcją żelgrudy i produktów dla hutnictwa i odlewnictwa.
Od samego początku produkcji żelgrudy wyniki ekonomiczne były niekorzystne, co spowodowało zmiany profilu produkcji. Zadanie to było trudne, bo zdecydowana większość infrastruktury nie byłaby przydatna przy innych realizacjach. A jednak zakład przeznaczony do likwidacji zaczął przynosić zysk i wszedł na rynek odlewniczy oraz metalowy. Z czasem wartość wyrobów pochodzących z wydobycia stawała się mniejsza, ustępując rosnącej produkcji wyrobów metalowych – kotłów c.o., sit, sprężyn. Na początku lat 90. kryzys, który ogarnął całą gospodarkę, dotknął również ZGM „Zębiec”. Dzięki różnorodności prowadzonej produkcji i zmianom jakie przeszedł zakład, nie doszło do jego upadłości.
Aktualna oferta ZGM Zębiec S.A. jest podzielona na trzy główne filary: minerały, ekologiczne kotły i wyroby metalowe. Wyodrębniono również dwie marki Zębiec i Zębiec Minerals. Obecnie wiodącą branżą jest produkcja minerałów, także po 70 latach historia zatoczyła koło.
Jubileusz to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale również do spojrzenia w przyszłość. Jak podkreśla prezes zarządu, firma jest gotowa na nowe wyzwania.
Kluczem do dalszego sukcesu jest kontynuowanie tradycji i otwarcie się na nowe możliwości. Świętowanie 70-lecia to również dobry moment, żeby podziękować klientom, pracownikom, partnerom biznesowym i społeczności lokalnej za wsparcie przez wszystkie te lata.
W związku z jubileuszem 70-lecia Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” w Zębcu Spółka Akcyjna organizują piknik rodzinny, który odbędzie się 7 września na boisku sportowym w Brodach, na który serdecznie zapraszają nie tylko pracowników i emerytów, ale także lokalną społeczność.