Wygodne sterowanie kotłami na paliwa stałe firmy Zębiec S.A. cz.1
Automatyczne sterowanie kotłem centralnego ogrzewania to rozwiązanie, które pokochali Polacy. Teraz wystarczy kilka kliknięć, a kocioł sam się rozpali, będzie podawał odpowiednią ilość paliwa, a po skończonej pracy wygasi automatycznie odcinając dopływ powietrza. Jakie inne możliwości daje nam automatyka w kotłach centralnego ogrzewania?
Schodzenie do kotłowi kilkanaście razy dziennie i mozolne dosypywanie węgla do komory spalania? Z tym już można się pożegnać. Nowoczesne kotły c.o. na paliwa stałe to zupełnie nowa generacja urządzeń wyposażonych w mnóstwo funkcji pozwalających na niemal bezobsługową pracę.
Podobnie jak w przypadku automatycznie sterowanych bram, oświetlenia czy systemów alarmowych, również sterowanie pracą kotła może odbywać się w sposób elektroniczny. Co jednak najważniejsze – automatyzacja pracy kotła centralnego ogrzewania zapewnia wygodę, o której nasi dziadkowie nawet nie śnili.
Automatyka w kotłach – wygoda na miarę inteligentnego domu
Kupując kocioł c.o. wyposażony w sterownik automatyczny nie musimy robić kilkunastu wycieczek do kotłowni w ciągu dnia. Wystarczy kilka kliknięć na dotykowym wyświetlaczu panelu pokojowego zamontowanego np. w salonie, aby zaplanować cykl grzewczy na cały tydzień do przodu. W ten sposób można ustawić całość cyklu pracy lub poszczególne jego elementy.
Za pomocą automatycznych sterowników w kotłach centralnego ogrzewania nowej generacji możemy ustawić np. siłę nadmuchu, moc rozpalania, a także zarządzać pracą kilku niezależnych obwodów grzewczych, np. centralnego ogrzewania oraz ogrzewania podłogowego. Nowoczesne sterowniki posiadają funkcje, które same pilnują optymalnego spalania paliwa stałego oraz jak najmniejszego poboru prądu. Dzięki temu urządzenie pomaga nam zmniejszyć rachunki za prąd oraz zredukować koszty zakupu paliwa.
Automatycznie sterowanymi kotłami centralnego ogrzewania marki Zębiec są:
- kotły na pellet : AGAT 10, 15, 20, 40 kW, AGAT K 15, 20 kW oraz DIAMENT 14, 20, 26 kW
- kotły na ekogroszek: KORAL 10, 14, 18, 22, 25 kW oraz TOPAZ 13, 17, 21, 24 kW
Wszystkie kotły spełniają wymagania 5. Klasy i Ecodesign, Zarządzanie pracą odbywa się w nich za pomocą nowoczesnych sterowników firmy Elster. Zastosowany w nim algorytm PID Dynamic znacznie poprawia parametry spalania i obniża emisję szkodliwych substancji.
W sterownikach moc nadmuchu obliczana jest na podstawie pomiaru temperatury kotła i temperatury spalin mierzonej na wylocie kotła. Praca wentylatora odbywa się w sposób ciągły w czasie, a moc nadmuchu zależy od mierzonej temperatury kotła, ilości powietrza w wentylatorze i różnicy tych parametrów od ich wartości zadanych. Stabilne utrzymywanie temperatury zadanej bez potrzeby ręcznej edycji parametrów i oscylacji to zalety regulatora z PID.
W najbliższym czasie dodamy szczegółowe informacje o poszczególnych sterownikach w kotłach marki Zębiec.